Kobieta pond granicami

 Zapraszam do przeczytania wywiadu z Magdaleną Marcjaniak, certyfikowanym Coachem Kryzysowym, specjalizującej się w pracy z emigrantami, o tym z jakimi kryzysami możemy się mierzyć będąc na emigracji, w jaki sposób można sobie z tym radzić i co to znaczy być Kobietą Ponad Granicami. Zapraszam.

 

ACKElżbieta Kluska (coachingkryzysowy.pl): Magdo, od wielu lat jako emigrantka żyjesz i pracujesz w Islandii w środowisku międzykulturowym. Właśnie ruszasz z rozwojem własnej marki: Coaching Na Emigracji. Jak zrodził się pomysł na to, by pomagać innym, którzy również przebywają na emigracji?

Magdalena Marcjaniak: Tak, to prawda, w Islandii żyję od wielu lat. Moja przygoda z tym krajem rozpoczęła się w 1996 roku, jednak na stałe osiedliłam się w 2001 roku.

Przez te lata przeszłam długa drogę, nie zawsze usłaną różami. Zdobyłam (i nadal zdobywam) wiele doświadczeń jako emigrantka, żona, matka. To wszystko doprowadziło mnie do miejsca, w którym teraz jestem – tak narodził się pomysł, by jako coach pracować z taką, a nie inną grupą ludzi.

 

Elżbieta Kluska: Jesteś life coachem, od jakiegoś czasu zajmujesz się również coachingiem kryzysowym. Co skłoniło Cię do wyboru dodatkowej specjalizacji? Czy dostrzegasz przydatność coachingu kryzysowego w pracy z emigrantami?

Magdalena Marcjaniak: Decyzję o wyborze takiej specjalizacji podjęłam podczas studiów podyplomowych. Ciągle jednak czegoś mi brakowało. Obserwując siebie i swoje emigranckie doświadczenia oraz słuchając tego, co inni mówią o emigracji, czułam, że to nie będzie wystarczające, że chcę czegoś innego, głębszego.

Rozwiązanie pojawiło się w postaci możliwości ukończenia Akademii Coachingu Kryzysowego. To była słuszna decyzja. Zdobyłam konkretną wiedzę i doświadczenie związane z tematyką kryzysów, którą obecnie wykorzystuję w pracy z klientami.

A samo zastosowanie coachingu kryzysowego jest obszerne. Wiele osób emigrujących, nawet w przypadku, gdy w swoim rodzinnym kraju byli lub są silni, w nowej rzeczywistości poddają się ciężarowi wielu zmian równocześnie, w rezultacie przechodzą kryzys tożsamości, kryzysy wartości, kryzysy rodzinne, kryzysy komunikacyjne, kryzysy emocjonalne, kryzys związane z brakiem sensu w życiu i zakorzenienia w nowym miejscu.

 

Elżbieta Kluska: Emigranci to szeroka i różnorodna grupa osób; w mojej ocenie można ich podzielić na minimum trzy podgrupy: takich, którzy od wielu lat przebywają na emigracji; takich, którzy dopiero zaczynają życie na emigracji, oraz takich, którzy myślą o powrocie do kraju (lub są świeżo po powrocie). Jakie największe trudności zauważasz u każdej z tych grup osób? Z czym się mierzą? Jakie problemy i kryzysy przeżywają?

Magdalena Marcjaniak: Z moich obserwacji, własnego doświadczenia, kontaktu z innymi emigrantami oraz literatury fachowej wynika, że taki podział był, jest i będzie. Można zauważyć czynniki wspólne dla każdej z grup oraz takie, które są charakterystyczne wyłącznie dla wybranych.

Trudności są zróżnicowane; te, o których słyszę, o których czytam lub których sama doświadczyłam, wiążą się głównie z samotnością, byciem ani tu, ani tam, zagubieniem, brakiem sensu i celu w życiu, utratą tożsamości. To nie dotyczy wszystkich.

Podchodząc do kwestii od strony naukowej, według Oberga są różne etapy emigracji: od szoku kulturowego, poprzez stabilizację, aż po integrację. Ponownie zaznaczę, że nie wszystkich to dotyczy; zależy to w dużej mierze od tego, jakimi osobami jesteśmy (mam na myśli temperament, osobowość, inteligencję emocjonalną i społeczna – z przeprowadzonych badań wynika, że są to czynniki, które wpływają na sukces życiowy).

Podobnie bywa z kryzysami; są jednostki bardziej lub mniej podatne na kryzysy. Emigracja to sytuacja, która może – zaznaczam – może (ze względu na swoja specyfikę) wywołać kryzys szybciej.

Kryzysy mogą być różnego rodzaju: kryzys tożsamości, kryzys „ani tutaj, ani tam”, kryzys wartości, kryzys komunikacyjny, kryzys utraty sensu w życiu i celu czy kryzys wywołany tym, że zbyt długo wykonujemy pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Tak naprawdę ile osób, tyle możliwości problemów czy kryzysowych kwestii. Do klienta zawsze podchodzę indywidualnie. Nawet biorąc pod uwagę ramy mojego programu, coachingowego, i tak wszystko jest dostosowane do klienta.

 

Elżbieta Kluska: W jaki sposób, sama będąc na emigracji, zamierzasz pracować z Polakami, którzy zamieszkują różne kraje Europy i świata? Jak to miałoby wyglądać w praktyce? Czy może zgłosić się do Ciebie osoba z dowolnego kraju?

Magdalena Marcjaniak: Tak, może zgłosić się każda osoba, z dowolnego kraju. Mamy to szczęście, że żyjemy w dobie ogromnego rozwoju wszelkich metod komunikacji. Jest wiele sposobów: webinary, platformy, Skype, telefon, e-mail. Oczywiście sesje za pośrednictwem Skype’a są najtańszą opcją. Mieszkam w Islandii i mam w planach organizowanie warsztatów stacjonarnych w tym kraju, a z czasem, być może, poza jego granicami.

Elżbieta Kluska: Elementem Twojej marki jest również projekt „Kobieta Ponad Granicami”. Czy możesz powiedzieć o nim nieco więcej?

„Kobieta Ponad Granicami” to projekt i idea skierowane do kobiet przebywających na emigracji, które czują, że ich dotychczasowe życie jest niewystarczające. Które są gotowe na to, aby przekraczać własne granice, wprowadzać zmiany, a które jednocześnie czują się samotne na tej drodze. Dzięki współpracy ze mną osiągają założone cele i tworzą sobie życie, po jakie przyjechały – zgodne z ich wartościami, potrzebami i marzeniami.

 

Elżbieta Kluska: Jaki widzisz swój rozwój w przyszłości? Jakie masz plany? Co będzie Twoim kolejnym krokiem?

Magdalena Marcjaniak: Obecnie jestem jeszcze bardzo podekscytowana faktem uzyskania dyplomu coacha kryzysowego. Do zrealizowania w bieżącym roku pozostaje cykl webinarów, warsztatów stacjonarnych oraz szkoleń online.

Do tego uzyskanie certyfikatu coacha z tytułem ACC oraz ukończenie szkolenia trenerskiego EFT. W tej chwili jestem również studentką psychologii – to mój cel do osiągnięcia w ciągu pięciu lat. Znając siebie, na pewno po drodze coś jeszcze ciekawego wymyślę.

Elżbieta Kluska: Magdo, dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę dalszego rozwijania skrzydeł.

 

Wywiad udzielony dla: coachingkryzysywy.pl

Wywiadu udzielała: 

Magdalena Marcjaniak, certyfikowany Coach Kryzysowy nr certyfikatu: 2/12/CK/2015.

Zapraszamy do kontaktu:

skype: coachingnaemigracji.com

email: coachingnaemigracji@gmail.com